Bİlgİ İstek Formu






 

Work and Travel

Konaklama

Work and travel programında Amerika'da nerede ve nasıl konaklayacağınız, çalışacağınız işyerine göre değişiklik göstermektedir. Kesin olarak konaklamanız işvereniniz ya da Sponsor şirketiniz tarafından ayarlanarak gidersiniz. Amerika’ya gidişinizden aylar önce konaklama adresiniz size bildirilir. Konaklamalar; yurt konaklaması, paylaşımlı evler, hosteller, apartman daireleri ya da moteller şeklinde olmaktadır.

Paylaşımlı Konaklamalar

Öğrenciler, eşyaları hazır evlerde konaklarlar. Konaklanan evler Amerikan tipi olduğundan oldukça geniştir ve genellikle öğrencilerin kişi başı kira ödemesini düşürebilmek için her odada 2-3 her evde 6-7 kalacak şekilde düzenlenir. Konaklamalar öğrencilerin islerine olabildiğinde yakın ve güvenilir olması tercih edilir. İşyeri konaklama arasındaki mesafeyi öğrenciler, yürüyerek, bisikletle, servis, otobüs ile ya da özel araçla kat ederler.

Hostel Konaklama

Öğrencilerin genellikle tercih ettiği bir konaklama tipidir,  odalarda kalınan kişi sayısı fiyata bağlı olmakla beraber haftalık ortalama 60 - 90$ arasında olduğunu belirtebiliriz. Hostellerin konaklama şartları kalınan bölgeye göre değişiklik gösterir, genelde banyo, tuvalet, televizyon gibi genel ihtiyaçlar ortak kullanım alanıdır. Hostellerin şehir merkezlere yakın yerlerde bulunması avantaj olarak görülür.

Yurt Konaklama

Yurt konaklama tipini genel olarak çok sayıda öğrenci istihdam eden işverenler tarafından tercih edilir. Konaklama şartları bakımından öğrenciler genelde odalarda 2-3 kişi kalır ve ortak banyo ve tuvaleti kullanırlar. Yurtlarda her katta birkaç odanın ortak kullandığı mutfaklarda bulunabilir.
Bazı konaklama için depozito istenmektedir. Depozitonun miktarı ve ödeme şekli yine işyerine göre değişmektedir. Bazı durumlarda Amerika’ya gitmeden ödemeniz gerekebilir.
Work and Travel programına grup olarak katılan öğrenciler için grup arkadaşlarıyla birlikte aynı yerde konaklamanın sağlanması mümkündür.

Bilinmesi gerekenler;

• Konaklamanın genellikle tek kişilik olmayacağını,
• Banyo ve mutfağın genel kullanıma açık alan olduğu,
• Genelde konaklamalar mobilyalı olmasına rağmen, bazen mobilyasız da olabileceğini,
• İş yerinize çok yakın olmayabileceğini,
• Farklı kültürlerden insanlarla birlikte kalabileceğinizi lütfen unutmayın.


Önemli Bilgiler!

  • Work and Travel programına lisans, yüksek lisans, hazırlık ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir.

  • Work and Travel programı, 4 ay çalışıp 1 ay gezebileceğiniz maksimum 4 ay ABD'de kalabileceğiniz bir programdır.

  • Work and Travel programı, ingilizcenizi geliştiren ve kişisel gelişimize kattı sağlayan bir programdır.