Bİlgİ İstek Formu


 

Work and Travel

Work and Travel İş Açıklamaları


EĞLENCE VE SU PARKLARI

Eğlence ve su parkları genellikle Amerika’nın nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kurulan, içerisinde, otel, restoran, alışveriş mağazaları gibi bir çok tesisi bulunan büyük eğlence merkezleridir. Öğrenciler parklarda bir çok pozisyonda çalışarak farklı kültürlerden gelen diğer öğrencilerle iletişim halinde bulunabilir, İngilizcelerini geliştirebilir, farklı kültürleri öğrenerek arkadaşlıklar edinebilirler.Parklarda İngilizce düzeyine göre öğrenci bir çok pozisyonda çalışabilir.

Çalışabileceğiniz pozisyonlar

* Ride Operator (Eğlence parkında oyuncakları çalıştıran kişi)
* Fotoğrafçılık
* Restoran / Fast food pozisyonları
* Mağazalarda kasiyerlik ve stand elemanı
* Güvenlik elemanı
* Temizlik ve bakım
* Havuz işleri ve cankurtaranlık
* Otopark görevlisi
* Animasyon

CAFE VE RESTORANLAR

Work and Travel öğrencilerinin İngilizcelerini geliştirmek için en çok tercih ettiği işlerinde öğrenciler çok çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler.Seçenekler arasında Mc Donalds, Burger King Wendy’s ve Subway gibi fast food restoranları yer alabileceği gibi bahşiş imkânının olduğu daha büyük restoranlarda yer alabilir.

Çalışabileceğiniz pozisyonlar;

* Kasiyer
* Servis elemanı
* Garson
* Temizlik elemanı
* Mutfak personeli
* Aşçı yardımcısı
* Barmen
* Host ve Hostes

OTELLER

Otel işlerinde çalışacak öğrenciler İngilizce düzeylerine göre resepsiyonistlikten kat görevlisine kadar bir çok pozisyonda görev alabilirler. Öğrenciler için unutulmaz bir deneyim fıssatı olan otel işleri, pozisyonunuza göre İngilizce geliştirme imkânı ile, farklı kültürden gelen diğer work and travel öğrencileriyle kültür alışverişinde bulunabileceğiz iş seçenekleri arasındadır.

Çalışabileceğiniz pozisyonlar;

* Resepsiyonist
* Oda Temizliği
* Bellboy
* Bulaşıkçı
* Çamaşırhane sorumlusu
* Kat Görevlisi
* Garson

MAĞAZA VE MARKETLER

İletişim becerisi yüksek, insan ilişkileri iyi, güleryüzlü, satış ve ikna kabiliyeti olan öğrenciler için ideal bir iş türüdür. İngilizcesi iyi ise en keyifli yapabileceği işlerden biridir mağaza ve market işleri. Öğrenciler devamlı müşterilerle birebir iletişim halinde bulunduğu için yoğun olarak İngilizce pratik yapma imkânı bulabilirler.

Çalışabileceğiniz pozisyonlar;

* Kasiyer
* Satış sorumlusu
* Stand elemanı
* Temizlik ve bakım elemanı
* Reyon görevlisi

Saatler ve Kazanclar

Work and Travel – WAT programı genelindeki işlerde günde 2-10 saat arası, haftada 30 – 40 saat arası çalışma imkanı vardır. Bu, saatlik ücrete göre aylık kazancın 1100 – 1400 USD arasında değişiklik göstermesi demektir. Elde edilen kazanç yaşam giderlerinin karşılanmasına yardımcı olacak şekildedir ve yaşam gideri Amerika içerisinde bulunduğunuz şehir ve eyalete göre değişiklik gösterir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da büyük şehirde yaşam maliyetleri küçük şehirlere göre daha fazladır.

Fazla mesai yapma durumu söz konusu olduğunda normal saat ücretinin bir buçuk katı kadar bir ücret alınır. Ancak işverenler fazla mesaiyi işlerin çok yoğun olduğu dönemlerde arada sırada verirler, tüm yaz boyunca fazla mesaide çalışma her zaman söz konusu olmayabilir. İsteyenler asıl işlerini aksatmayacak şekilde sponsorunda onayı ile ikinci bir işte hatta üçüncü bir işte de çalışabilirler. Bu şekilde daha fazla para kazanma imkanı olacaktır. İşlerini iyi yapan ve çevresi ile iyi ilişkiler kuran öğrenciler ikinci iş imkanlarını kendileri doğal olarak yaratacaklardır.


Önemli Bilgiler!

  • Work and Travel programına lisans, yüksek lisans, hazırlık ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir.

  • Work and Travel programı, 4 ay çalışıp 1 ay gezebileceğiniz maksimum 4 ay ABD'de kalabileceğiniz bir programdır.

  • Work and Travel programı, ingilizcenizi geliştiren ve kişisel gelişimize kattı sağlayan bir programdır.