Bİlgİ İstek Formu


 

Work and Travel

Faydalı Bilgiler

Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number)
Amerika’da yasal olarak çalışabilmenizin en önemli şartı Sosyal Güvenlik Numaranızın olmasıdır. Amerika’ya giriş yaptıktan sonra, SEVIS kaydınızı yapmalı ve ardından Sosyal Güvenlik Numarası için başvurmalısınız.

En yakın Sosyal Sigorta Ofisi`ne http://www.ssa.gov adresinden veya 1-800-772-1213 no’lu telefonu ücretsiz arayarak ulaşabilirsiniz. Sosyal sigorta numarası 9 haneli bir numaradır.

Nasıl Başvurabilirim?

Yanınızda şu belgeler ile sosyal Security ofisine gidiniz;
- Pasaportunuz
- I - 94 kaydınız
- DS-2019 formunuz
- İş kabul formunuzun fotokopisi

E-Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Pasaport müracaatlarının Şahsen yapılması gerekmektedir.
TC nüfus cüzdanı aslı
- Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
- 2 adet Biyometrik Fotoğraf


• Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekont (Yurt içinde yatırılacak defter ve harç bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir). (Yurt dışında, başvurulan konsolosluğa yatırılmaktadır)


• Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont (Yurt içinde yatırılacak defter ve harç bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir). (Yurt dışında, başvurulan konsolosluğa yatırılmaktadır).


• Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Telefon Ve İnternet


Türkiye’yi aramanın en ucuz yolu prepaid phone cards’tır. Bu kartlar kontörlüdür ve 2-5 USD arasındadır. Bu kartlarla Türkiye’deki ceplerle 15 dk evlerle ise 2 saate yakın görüşme yapabilirsiniz. Bunun dışında Amerika’daki büyük GSM şirketlerinin (T- mobile, AT&T, Sprint, Verizon) sim kartlarından edinebilirsiniz. Bunun size maliyeti aylık 29 – 59 USD olacaktır.

Bunların dışında internetten Dünya Telekom’a üye olarak Türkiye ile ucuza görüşebilirsiniz. Eğer AT&T hat alırsanız hattınızdaki dakikalar düşmeden sadece Dünya Telekom dakikalarınız düşerek Türkiye’yi arayabilirsiniz. Ailenizle hemen hemen her hafta görüşecekseniz bu hattan almak ve Dünya Telekom’dan dakika yüklemek en mantıklı olanıdır. Bu konuda siz Amerika’ya gitmeden önce ATLANTIC olarak Dünya Telekom simcard’larınızı ücretsiz vereceğiz.

İnternet
İnternet kullanma imkânı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Büyük şehirlerde İnternet Caferlerde bulabilirken, sadece yaz döneminde kalabalık olan ya da küçük ölçekli şehirlerde kolay kolay internet kullanma imkânı bulamayabilirsiniz. Halk kütüphanelerinde sınırlı süre kullanabileceğiniz ücretsiz internet imkânı bulabilirsiniz.


Amerika’da Alışveriş

Dünyaca ünlü markaların ürünlerini ülkemize kıyasla çok ucuza bulabilmeniz mümkün olduğundan, öğrencilerinin çalışırken tasarruf yapmaları daha fazla alışveriş yapmalarına sebep olur. Örneğin; bir  t-shirt’ü ülkemize kıyasla 10 kat daha az fiyattan satın alabilirsiniz. Elektronik ürünler, giyim, gıda vb. her şey Amerika’da inanılmayacak derecede ucuzdur.

Ross, Walmart, Kmart, Lowes, Sears, Best Buy, Office Depot gibi alışveriş merkezlerinin clearance bölümlerinde birçok ünlü markanın ürünlerini çok ucuz fiyatlarda bulabilirsiniz. Bu yerlerde haftalık olarak farklı farklı ürünler kampanyaya girer ve fiyatları çok aşağıya düşer.

Tjmax ve Marshall gibi mağazalarda ülkemizde çok pahalı olduğu için alamadığınız markaları 4 kat düşük fiyattan alabilirsiniz. Büyük markalar sezon içinde satamadıkları ürünleri sezon sonunda bu mağazalarda satıyorlar.

Faydalı Web Siteleri

www.amazon.com
Amerika’daki en çok kullanılan online alışveriş mağazası Amazon’dur. Giyimden elektroniğe aklınıza gelen ne varsa hepsini bu sitede çok cazip fiyatlarla bulabilirsiniz.

www.bestbuy.com
Amerika’nın en ünlü elektronik eşya satan mağazasıdır. Buradaki ürünlerin fiyatları orijinal sitelerindeki fiyatların altındadır.

www.craigslist.org
Amerika’nın en yaygın olarak kullanılan ilan sitesidir. Ev, iş, araba, elektronik vb. bulmak için bu site çok idealdir.

www.sidestep.com
Bu site ABD’de uçak bileti, kiralık araba, hostel, hotel ve gezi turları bulmak için çok yararlıdır. Eğer tura katılmayı düşünüyorsanız bu siteyi ziyaret etmeyi unutmayınız.

www.e-konsolosluk.net

Türk Konsoloslukları ile ilgili her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Türk Konsoloslukları


Washington Büyükelçiliği
Sorumlu Olduğu Eyaletler: District of Columbia, Maryland, Virginia, West Virginia
Kişisel Başvuru Saatleri: 10.00-13.00; Telefon ile Başvuru Saatleri: 14.30-16.30 Günlük Çalışma Saatleri: 9.00-17.30 Pzt-Cuma
Adres: Embassy of Republic of Turkey, 2525 Massachusetts Avenue NW, Washington D.C. 20008, USA
Telefon: +202-612-6700/ 6740 / 6741
Fax: +202-612-6744  +202-319-1639
Elçilik E-maili: contact@turkishembassy.org, consulate@turkishembassy.org
Konsolosluk E-maili:  konsolosluk@turkishembassy.org
Web Sitesi: www.turkishembassy.org www.turkey.org

New York Başkonsolosluğu
Sorumlu Olduğu Eyaletler: Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Kentucky, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, North Carolina, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Vermont
Kişisel Başvuru Saatleri: 9.00-13.00; Telefon ile Başvuru Saatleri: 15.00-17.00 Günlük Çalışma Saatleri: 9.00-17.00 Pzt-Cuma
Adres: Turkish Consulate General, 821 United Nations Plaza, 5th Floor, New York, NY 10017, USA
Telefon: +212-949-0160 (4 hat)
Fax: +212-983-1293
E-mail: tcginfo@broadviewnet.net
tcbkny@broadviewnet.net
Web Sayfası: http://www.e-konsolosluk.net    http://www.turkishconsulateny.org

Chicago Konsolosluğu
Sorumlu Olduğu Eyaletler: Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, North Dakota, Ohio, South Dakota, Wisconsin
Kişisel Başvuru Saatleri: 9.00-12.00 Pzt-Prs; Telefon ile Başvuru Saatleri: 9.00-16.30 Pzt-Cuma Günlük Çalışma Saatleri: 9.00-16.30 Pzt-Cuma
Adres: Turkish Consulate General, 360 North Michigan Avenue, Suite 1405, Chicago, IL 60601-3858, USA
Telefon:+312-263-0644 Ext. 28, 312-263-1295    
Fax: +312-263-1449
E-mail: trchicago@mfa.gov.tr
Web Sayfası:www.trconsulate.org

Los Angeles Konsolosluğu
Sorumlu Olduğu Eyaletler: Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, Pacific Islands
Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;
Telefon ile Başvuru Saatleri: 13.30-16.00
Adres: Turkish Consulate General, 6300 Wilshire Blvd, Suite 2010, Los Angeles, CA 90048
Telefon: +323-655-8832
Fax: +323-655-8681
E-mail: turkcgla@pacbell.net
Web Sitesi: www.trconsulate.org www.e-konsolosluk.net

Houston Konsolosluğu
Sorumlu Olduğu Eyaletler: Alabama, Arkansas, Louisiana, Mississipi, New Mexico, Oklahoma, Tennessee, Texas
Kişisel Başvuru Saatleri: 9.00-13.00; Telefon ile Başvuru Saatleri: 13.00-16.00; Günlük Çalışma Saatleri: 9.00-16.00 Pzt-Cuma
Adres: Turkish Consulate General, 1990 Post Oak Blvd. 1300, Houston, TX 77056-3813, USA
Telefon: +713-622-5849, 713-622-03224,713-622 3205
Fax: +713-623-6639
E-mail: turcon@ix.netcom.com
Web Sitesi: www.trconsulate.org, www.e-konsolosluk.net

Araba Almak Ve Kiralamak

Araba fiyatları, ülkemize göre çok düşüktür. Bu yüzden Work and Travel öğrencileri ABD’ye gider gitmez araba almayı planlarlar. Ancak araba almanın avantajları yanında dezavantajları da vardır. Eğer oturduğunuz yer ile çalıştığınız yer birbirine uzak mesafedeyse veya şehir merkezinin dışında yaşıyorsanız birkaç arkadaş birlikte olup araba alabilirsiniz. Bu size ulaşımda büyük bir kolaylık sağlar. Benzin de ucuz olduğundan yakıt için endişe etmenize gerek yoktur. Araba alırken asıl masraf vergiler ve sigorta ücretleridir. Arabayı alanın yaşına göre sigorta ücretleri değişir. Birçok eyalette sigorta yapılırken alıcının yaşına bakılır. 25 yaşından büyükseniz ödeyeceğiniz sigorta ücreti düşük olacaktır ama değilseniz bu ücret biraz daha artacaktır.

Bazı eyaletlerdeki araba galerileri, buy-back sistemi ile çalışırlar. Size sattıkları arabayı ortalama %20 düşük fiyattan geri almayı taahhüt eder. Bu tip yerlerden araba satın alırsanız dönüşte arabayı satmak için yer aramaz ya da arabayı çaresiz bir şekilde bırakıp gitmek zorunda kalmazsınız

ABD’de ortalama ikinci el araba fiyatları 500-2000$ arasındadır. Eğer 4-5 kişi iseniz araba almak, kişi başına düşen maliyet az olacağından çok mantıklı olacaktır. Araba alabilmek veya kiralayabilmek için bir ehliyete ve kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Türk ehliyetini bazı yerler kabul ederken bazı yerler etmeyebilir. Bu yüzden gitmeden evvel ehliyetinizi uluslararası ehliyete çevirmelisiniz ya da orada basit bir sınavla ABD ehliyeti almalısınız.

Bizim, öğrencilerimize tavsiyemiz, eğer çalışacakları süre boyunca fazla ihtiyaç duymayacaklarsa arabayı gezme yani Travel kısmında almaları veya kiralamalarıdır. Çalıştığınız süre zarfında haftalık izniniz 1 gün olacaktır ve bu yüzden fazla uzak yerlere zaten gidemeyeceksiniz. Yakın yerlere de otobüsle veya trenle rahatça gitme imkânına sahip olacaksınız. Sizin için en ideali, arabayı gezi kısmında yani Türkiye’ye geri dönmeden 15-20 gün önce kiralamak olacaktır. İsterseniz günlük 50-70$’dan dan iyi bir araba kiralayabilirsiniz. Eğer arabayı büyük şirketlerden kiralarsanız tekrar aldığınız yere götürme gibi bir sıkıntınız olmaz. Çünkü bu tip şirketlerin birçok eyalette şubeleri vardır ve kira bitiminde arabayı istediğiniz şubesine bırakabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

a-) Araç kiralarken kontratınızın detaylarını dikkatli inceleyin. Bazı şirketler kira bedeline ek olarak her bir mil için ek ödeme yapmanızı talep edebilir. Bu ücret ortalama 20 Cent’tir. Bununla birlikte eğer uzak bir yere gidecekseniz sigortanızı tam kapsamlı yaptırmalısınız. Bu sizi olası bir aksiliğe karşı koruyacaktır. Kiralama işlemini internet üzerinden yapmanız sizin için avantaj olacaktır. Çünkü burada göreceğiniz fiyata herhangi bir ekstra ücret ilavesi olmayacaktır.

b-)
Amerika’da alkollü araç kullanmak çok büyük bir suçtur. Alkollü araç kullanmayın ve arabada içki içmeyin.

c-)
Eğer polis sizi herhangi bir sebepten dolayı durdurmak isterse yüzde yüz ceza yazacağını bilseniz dahi sakın kaçmaya çalışmayın. Arabayı hemen sağa çekin ve polis memuru yanınıza gelinceye dek arabada kalın, inmeyi denemeyin. İnerseniz polis memuru size ateş açma hakkını kullanabilir. Bu kural Amerika’nın bütün eyaletlerinde geçerlidir.

d-)
Yol boş da olsa hız sınırını geçmeyin özellikle şehir içinde hız yapmamaya özen gösterin. Hız sınırı aşımından dolayı ehliyetinize el koyulabilir ve büyük para cezası verilebilir. İlk ceza 500 USD, ikinci ceza ise hapistir.


Amerikan Para Birimi Ve Banknotlar

Amerika birleşik devletleri para birimi dolardır ve 100 sent in bir araya gelmesiyle oluşur. Amerika’da kullanılan madeni paralar 1 cent, 5 cent (nickle), 10 (dime), ve 25 (quarter) yani diğer adıyla çeyrekliktir.
Kâğıt para banknotları 1 dolar, 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar, 100 Dolar’dır. Bunların tamamına yakını, aynı boyda, aynı renkte ve aynı formatta olduğu için özellikle para alışverişiyle işi olan arkadaşların çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Son yıllarda çıkan yeni 50 dolarlık paraların renkleri biraz daha diğerlerinden farklı olarak kahverengiye yakındır. Çok büyük metropolitlerde yaşamıyorsanız, (New York, California, San Francisco, Florida vb.) 100 dolarlık banknotu cebinizden çok fazla çıkarmamaya özen gösteriniz.

Bankada Hesap Açmak

Amerika’ya geldiğinizde edinmeniz gereken şeylerin başında banka hesabı bulunmaktadır. Bunun size her zaman bir avantaj sağlayacağını, piyasada fazla nakit paranın dönmediğini ( günlük yapılması gerekenler hariç) görünce rahatça anlayacaksınız. Banka hesabı açtırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey seçtiğiniz bankanın yerel bir banka değil de daha çok bütün Amerika çapında çalışan büyük bankalar olmasıdır (Bank of Amerika, Chase, Commerce Bank, Wells Fargo vb.). Özellikle Work and Travel öğrencilerin bunun faydasını çalışma süreci bittikten sonra olan seyahat esnasında göreceklerdir.

Hesap açma işlemi çok kolay bir işlemdir. Bu tavsiye edilen bankalardan hesap açtırmak isteyen öğrencinin sadece pasaportuyla gidip hesap açtırmak istemesini söylemesi bunun için yeterli olabilecektir. Genelde öğrenciye ‘’checkin or savings´’’ başlığı altında çek ya da tasarruf hesabı olarak iki seçenek sunulur. Work and Travel öğrencileri bunlardan savings hesabını seçmelilerdir. Bunun Türkçe karşılığı ‘’tasarruf mevduatı hesabı’’ da diyebiliriz. Avantajı hem daha fazla faiz verir hem de yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamada para çekebilmenizi sağlar.


Ulaşım

Amerika da ulaşım sistemini giden öğrenciler başta şaşırabilirler. Çünkü her zaman her yerde diledikleri gibi toplu taşıma araçları bulamazlar. Bunun en büyük sebebi ise ülkenin çok büyük bir alana yayılması ve ülkenin çoğunun banliyölerden kurulu olmasıdır. Genellikle otomobil ve benzin fiyatlarının uygun olmasından dolayı 16 yaşını doldurmuş her bireyin kendine ait arabası vardır.

Amerika’ya Work and Travel ile giden öğrenciler için genellikle araba kiralamayı tavsiye ediyoruz. Çok cüzi fiyatlarla yapılacak bu uygulama ile hem kendilerine ciddi bir tecrübe kazandıracak, hem de farklı bir heyecan yaşatacaklardır. Çoğu firmanın 21 yaş sınırı koyduğu bu işlem Türk ehliyetiyle gerçekleşebilmektedir. Araba kiralarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus mutlaka sigorta yaptırmanızdır. Birkaç dolar ekstra ücret ödeyerek yaptıracağınız  ‘Full coverage’ (her şeyi kapsayan, genel) sigortalarla başınıza gelebilecek sıkıntıları en aza indirebilirsiniz. Sigorta yaptırmazsanız kaza sonrası meydana gelecek her masrafı siz karşılamak durumunda kalırsınız.

10-15 yaşında herhangi bir arabanın maliyeti en fazla 1500-3000 dolar arasındadır ve bu tarz arabalar sizi çok uzun bir süre idare eder. Araba satın alma işlemi de çok basittir. Alacağınız arabanın ‘Title’ (tapu) ile birlikte ‘DMV’ (Department of Motor Vehicle) a gidip arabanızın alım satım vergisini ödeyip arabanıza yeni plakalar alırsınız. Bu plakaları aldıktan sonra 10 gün içerisinde arabanıza mutlaka o plaka üzerinden sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Sigortasız araba kullanmanın cezası Amerika’da 1 ay hapistir. Ve ancak 1100 dolar kefalet ile serbest kalabilirsiniz. Dolayısıyla plakanıza sigorta yaptırmadan kesinlikle arabaya binmeyiniz.

Trafik kuralları ülkemizdekine benzese de uygulanış olarak çok daha katıdır. Trafik polisi yoktur ve genel polis trafiğe de bakar. İçkili araba kullananlara, aşırı hız yapanlara, kemer takmayanlara ağır cezalar verilir bu yüzden size önerimiz hapse kadar giden cezalardan etkilenmemeniz için trafik kurallarına büyük bir ciddiyetle uymanızdır. Polisler çok dikkatli ve hızlı, cezalar ise çok yüksektir.

Amerika'da en sık kullanılan otobüs şirketi;
www.greyhound.com

Amerika'da en sık kullanılan tren şirketi;
http://www.amtrak.com

Amerika'da en sık kullanılan Hostel bulma şirketi;
www.hosteltraveler.com


Amerika’da Uçak Bileti Almak

Work and Travel sürenizde Amerika içerisinde bir yerden bir yere uçak ile gidecekseniz bunu önceden planlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü 14 gün öncesinden internetten alınan biletler oldukça indirimlidir.

İnternet üzerinden uçak bileti alabilmeniz için bir kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Uluslararası uçuşlar yapan firmaların yanı sıra AirTran, JetBlue, Southwest, Northwest gibi daha birçok farklı seçenek bulacaksınız. Firmalar arasında gidilecek olan şehre, bilet alım tarihine ve uçuş tarihine göre büyük fiyat farklılıkları olabilmektedir. Bu yüzden uçak bileti alımınızı önceden planlamanızı ve önce internette araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Acil durum nedir?

Yaşadığınız sorun sizin ya da yanınızdaki birini için yaşam tehlikesi oluşturan bir sağlık problemi, bir kaza, saldırı, yaralanma vb. bir durum ise bir acil durumdur. Bu tip acil durumlar için Amerika’da her şeyden önce mutlaka 911'i aramanız gerekiyor. Böylesi bir acil durumda ailenizi, Türkiye’deki şirketinizi ya da Sponsor kuruluşu öncelikli olarak aramanız size fayda sağlamayacak, aksine, zaman kaybettiğiniz için durumu daha da tehlikeye sokabilecektir. Böylesi bir durumda öncelikle 911′i arayın ve daha sonra sırasıyla Sponsor kuruluşunuzun acil numarasını, ailenizi ve Work and Travel şirketinizi arayınız.

Acil sağlık hizmetine ihtiyacınız olması durumunda, derhal en yakın acil servise veya acil bakım merkezine gidin. Acil servise ya da acil bakım merkezine kendiniz gidemiyorsanız, yardım için hemen 911′i arayın.
Hukuksal bir sorun yaşamanız ya da tutuklanmanız durumunda ilk olarak Sponsor kuruluşunuzun acil telefon hatları ile iletişime geçiniz. Sponsor kuruluş gereken ilk müdahaleyi yapacak ve sonrasında durumunuzu Türkiye’deki şirketinize bildirecek, şirketiniz ise ailenizle iletişime geçecektir.

Pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda da yine yapmanız gereken hareket http://www.konsolosluk.gov.tr sitesine giriş yaparak ülke ve şehir ve işlem seçmek. Site size gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri yapıyor. Pasaport için gerekli başvuru formunu bu siteden indirebilir.

Lütfen Unutmayınız!

  • Work and Travel programı İngilizce öğrenebileceğiniz,

  • Sadece para kazanabileceğiniz,

  • Yalnızca tatil yapıp eğlenebileceğiniz,

  • Lüks otellerde konaklayacağınız bir program değildir.