Bİlgİ İstek Formu


 

Work and Travel

Sıkça Sorulan Sorular

Programa Ne Zaman Başvurmalıyım?
Programa erken başvurmak sizin için avantaj sağlar. İşverenler öğrenci alımlarını Aralık ayı sonu itibari ile başladığından erken kayıt sizi konsoloslukta oluşacak sıra ve diğer konulara karşı avantajlı kılacaktır.


Program süresini uzatabilir miyim?

Work and Travel programına katılan öğrenciler sadece DS – 2019 formunda belirtilen süre içinde yasal olarak çalışma iznine sahiptirler. Bu tarihler sonunda programı uzatmak mümkün değildir.


Programa kaç kez katılabilirim?

Katılım şartlarını sağladığınız sürece, istediğiniz kadar katılabilirsiniz.


Arkadaşımla aynı işyerinde çalışabilir miyim?

Eğer işvereniniz ile yaptığınız mülakatta başarılı olursanız, beraber çalışabilirsiniz.


Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri bu programa katılabilir mi?
Açık Öğretim Fakültesinin İngilizce Öğretmenliği ve devam zorunluğu olan bölümlerinde okuyan öğrenciler programa katılabilirler. Bunun haricindeki bölümlerde okuyan öğrenciler başarı durumları ne olursa olsun programa katılamazlar.


İki yıllık bölümlerde okuyan öğrenciler programa katılabilir mi?
İki yıllık yüksekokulların Turizm İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Otelcilik bölümlerinde okuyan öğrenciler programa katılabilirler. Bunların dışındaki bölümlerin öğrencileri, bu programın bir kuralı olmamakla beraber, konsolosluk tarafından genel temayül bu yönde olduğundan ve o şekilde tavsiye edildiğinden maalesef programa kabul edilememektedir.


Master ve Doktora öğrencileri programa katılabilir mi?

Master ve doktora öğrencileri lisans öğrencileri ile aynı şekilde değerlendirilir ve programa katılabilirler. Yalnız bu öğrenciler yaşları itibari ile programa uygun olmayabilirler. Programa katılım için üst yaş sınırı 30 olmasına rağmen genelde 26 yaş üzerinde öğrenciye göre karar verilmektedir.


Program devam ederken Amerika’ya giriş çıkış yapabilir miyim?

Eğer vizenizde "entry" kelimesinin altında 'M' harfi varsa (Multiple entry) DS-2019 formunuzda belirtilen tarihler arasında Amerika'ya birden fazla giriş yapabilirsiniz. Eğer vizenizde 'M' harfi yoksa bir kere çıkış yaptıktan sonra tekrar giriş yapamazsınız.

Çalıştığım yerden memnun değilsem işimi değiştirebilir miyim?
Evet, işinizi değiştirebilirsiniz. Ancak önceden Sponsor kuruluşumuz ve bize bildirmeniz gerekmektedir.


Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) Nedir?

Amerikan hükümeti ABD’de yasal olarak çalışabilmeniz için gerekli olan bu numarayı kimliğinizi tanımlama ve vergi ödemelerinizin takibi için kullanır. Amerika’ya vardığınızda ilk yapmanız gereken iş, bu numara için Sosyal Güvenlik Ofislerine başvurmak olmalıdır. Bu başvuruda yanınızda DS – 2019 formunuz, pasaportunuz ve I – 94 çıktınızın bulunması gerekmektedir. Başvurudan sonra numaranızın çıkması 1 hafta ile 6 hafta arası sürebilir, bu tarihler arasında yasal olarak çalışabilmeniz için Sosyal Güvenlik Ofisten almanız gereken başvuru yaptığınızı ve numara çıkana kadar çalışabileceğinizi gösteren mektubu işverene sunmanız gerekmektedir.


Sosyal Güvenlik Numarasına başvururken yanımda hangi evraklar bulunmalıdır?
Pasaportunuzun aslı ve 2 fotokopisi Vizenizin aslı ve 2 fotokopisi DS 2019 formunuzun aslı ve 2 fotokopisi imzalı iş sözleşmenizin aslı ve 2 fotokopisi I-94 formunun aslı ve önlü arkalı 2 fotokopisi
Not: Sosyal güvenlik başvuru formunuz I-94 kartınızla eşleşmelidir. Eğer 6 hafta içinde kartınız size ulaşmazsa başvuru durumunuzu öğrenmek için başvuru yapmış olduğunuz Sosyal Güvenlik Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.


İkinci kez Work and Travel’ a katılacağım, SSN almam gerekir mi?
Yeni bir Sosyal Güvenlik Numarası almam gerekli mi?
Hayır, yeni bir numara almayacaksınız. SSN bir kere alındığı zaman hayat boyunca o kişiye aittir.
Çalışma iznim bittikten sonra Amerika’da en fazla ne kadar süre kalabilirim?
DS-2019 formunuzda yazan tarihten sonra Amerika'da 26 ila 30 gün daha seyahat etmek için kalabilirsiniz.


SEVİS Nedir?

SEVIS Uluslararası Yabancı Öğrenci ve Değişim Programı katılımcılarının Amerika'da kaldıkları süre boyunca bilgilerinin toplandığı, yönetildiği ve düzenlendiği sistemdir. Sistemi; Amerika İç Güvenlik Departmanı (DHS) yönetmektedir. Program kuralları gereği Amerika’ya vardığınızda bilgilerinizi bu sisteme girmeniz gerekir. Sisteme kayıtlarını yaptırmayan öğrenciler programdan çıkarılacak ve Amerika'da yasal olarak bulunma haklarını yitirecektirler. Work and Travel öğrencileri için SEVIS ücreti 35 USD’ dir.


Birden Fazla İşte Aynı Anda Çalışabilir miyim?

Work and Travel programı boyunca ilk işinizi aksatmamak koşuluyla yasal olarak ikinci bir işte çalışabilirsiniz.


Program Süresince Vergi Ödemek Gerekiyor mu?

Her Work and Travel program katılımcısı gittiği eyaletin kuralları ve oranlarına göre Federal ve State vergilerini ödemek zorundadır. Öğrenci program bittikten ve ülkesine döndükten sonra vergi geri ödemeleri konusunda yardım alabilmek için ATLANTIC’ a başvurabilir.

Sağlık ve Kaza Sigortam Olacak mı?
Program ücretine Amerika'da iken DS-2019 belgenizin üzerinde yazan süre boyunca geçerli olan, sağlık ve kaza sigortası Sponsor tarafından yaptırılır.

Amerika vizem varsa vize başvurusu yapmadan Work and Travel’a gidebilir miyim?
Hayır, Work and Travel programı ile Amerika’ya gidebilmeniz için J1 vizesi almalısınız. Amerika’ya 5 veya 10 yıllık turist vizeniz olsa dahi tekrar J1 vizesi için başvurmanız gerekmektedir. Önceden Amerika’ya Work and Travel programı ile giden öğrencilerin de yeniden vize görüşmesine gitmeleri gerekmektedir.


Bagajım kaybolur veya çalınırsa ne yapmalıyım?

Transit geçişte bagajınız kaybolursa biletinizi aldığınız havayolu firmasından bir rapor almanız gerekir. Bagajınız çalınırsa yerel polise kayıp raporu vermelisiniz. Çalıntı veya kayıptan sonraki 15 gün içerisinde sigorta şirketinize çalıntı veya kayıp raporu ile birlikte “Claim Form” unuzu iletmelisiniz. Çalınan veya kaybolan her eşyanın satın alınma tarihi ve bedelleri belirtilmelidir.


Amerika’da araba kiralayabilir miyim?

Evet, ancak en az 21 yaşında olmanız gerekmektedir. 1 ayı geçen sürelerde araba kullanabilmeniz için ya uluslararası ehliyete ya da bulunduğunuz eyaletin ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgiyi yakınınızdaki DMV ofislerinden (Department of Motor Vehicles) alabilirsiniz. Önemli noktalardan birisi de araba kiralama şirketlerinin sizden büyük çoğunlukla kredi kartı isteyeceğidir. Bu nedenle yanınızda mutlaka kredi kartı bulunmalıdır. Aracınızı aldıktan sonra sigorta yaptırmayı unutmayın.


Uçak biletimi tek gidiş alabilir miyim?

Work and Travel programı ile Amerika’ya giden öğrencilerin uçak biletleri gidiş - dönüş olmak zorundadır. Tek gidiş bilet almanız durumunda Amerika’da indiğiniz ilk havaalanındaki INS yetkilileri tarafından Türkiye’ye geri gönderilirsiniz.

Türkiye’de okumakta olan yabancı ülke vatandaşları Work and Travel programına başvuru yapabilirler mi?

Evet, fakat bazen Amerikan Konsolosluğu görevlileri yabancı ülke vatandaşlarının kendi ülkelerine giderek, vize başvurusunu kendi ülkelerindeki Amerikan Konsolosluğu’na yapmalarını isteyebiliyor.


Amerika’ya gider gitmez işe başlayabilir miyim?

Genel uygulama, işin yapısı gereği bazı işverenler, iş yerlerinin tanıtımı ve görev dağılımı amacıyla çeşitli oryantasyonlar düzenleyebilir. Bu durumda işverenler öğrencilerin bu oryantasyonlara katıldıktan sonra işe başlamasını isteyebilir. Bazı işverenler de öğrencinin sosyal güvenlik numarası belli olduktan sonra işe başlamasını isteyebilir. Programda bir Öğrencinin iş başlangıç süresi 2 ile 7 iş günü kadardır.

Amerika’da bulduğunuz iş garantili mi?
İş sözleşmesinde, çalışacağınız iş yazmakta, iş yeri hakkında iletişim bilgileri yer almaktadır. Öğrenci işverenle doğrudan irtibat kurabilir. Sponsorunuz, DS formunuzu yayınlamadan önce, iş yerinizin güvenirliliğini ve iş sözleşmenizin doğruluğunu araştırmaktadır. Sizin adınıza düzenlenecek olan DS - 2019 formu denetim yapıldıktan sonra yayınlanacaktır.

Amerika’ya giderken yanıma en az ne kadar harçlık almalıyım?
Amerika’ya giderken biletinizi aldıktan sonra yanınızda en az 750 - 1000 USD almalısınız. Çünkü maaşınızı Amerika’da çalışmaya başladıktan 2 hafta sonra alacaksınız. Amerika’ya ilk gidişinizde yapacağınız yol, yaşam masrafları ve birkaç haftalık konaklama ücretini yanınıza alacağınız bu parayla karşılamanız gerekeceğini unutmayınız.


Ekonomik uçak biletini nasıl temin edebilirim?

İsteğiniz doğrultusunda, gidiş tarihiniz dikkate alınarak ATLANTIC tarafından ekonomik uçak biletiniz ayarlanabilmektedir. Gidiş-dönüş uçak bileti, gideceğiniz tarihe, yere ve havayolu şirketine bağlı olarak ortalama 550 Euro – 750 Euro arasında değişmektedir.

İş yerimden sözleşme sürem bitmeden ayrılabilir miyim? Ya da iş değiştirebilir miyim?
İş yerinizden erken ayrılmak istiyorsanız ayrılmadan 15 gün önce işvereninize ayrılmak istediğinizi haber vermelisiniz. Work and Travel katılımcıları programın kuralları gereği işlerini değiştiremezler. Zorunlu sebeplerden dolayı iş değişikliği yapabilmeniz için, Sponsorunuzun onayını almak zorundasınız. Onay aşamasında ve daha sonrasında yeni iş yerinizin adresini ve diğer irtibat bilgilerinizi Sponsorunuza ve ATLANTIC’a bildirmelisiniz. Değişiklik onaylanınca size bunun için bir form gönderilecek ve yapmanız gerekenler söylenecektir. Sponsorunuzun onayı olmadan işinizi değiştirmemelisiniz.

Amerika’da işimi kaybetmem durumunda ne yapmam lazım?
İşverenler, Sponsorunuz tarafından denetlemektedir. Denetimden geçmeyen iş yerlerine öğrenci yerleştirilemez. Bu denetim sayesinde çıkabilecek sorunlar en aza indirilmektedir. Eğer tamamen işverenden kaynaklanan bir problem yaşarsanız Sponsorunuzun ofisiyle ve bizimle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki süreç sözleşmede belirtildiği şekliyle yürüyecektir. İşverenin çalışandan memnun kalmaması ihtimali de mevcuttur. Bazen çalışanlar gerekli becerilere sahip olmadıkları için işlerine son verilebilir, bazen de diğer çalışanlara uyum sağlayamadıklarından veya disiplinsiz davranışlar sergilediklerinden dolayı yine işlerine son verilebilir ya da pozisyonları değiştirilebilir. İş yerinizde yaşadığınız problemlerle ilgili olarak Sponsorunuza ve bize danışabilirsiniz.

Çalıştığım iş yerinde işverenden kaynaklanan bir sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım?
Çalıştığınız yerle ilgili karşılaşabileceğiniz her türlü problemde durumunuzu Sponsorunuza ve bize iletmeniz gerekmektedir. İşvereninizle irtibata geçilerek problemlerinizin çözümünde yardımcı olunmaya çalışılacaktır.


Konaklama ihtiyacı ne şekilde çözümlenebilir?

Work and Travel programında konaklama ihtiyacınız iki şekilde çözümlenebilir;

a-) Çoğu iş yerinde konaklama bizzat işverenler tarafından sağlanır. İşveren, konaklamanızın karşılığında belli bir miktar ücret isteyebilir veya maaşınızdan kira ücretini kesebilir. İşverenin konaklama sağladığı durumlarda, genellikle iş anlaşmasında kira ve isteniyorsa depozito bedeli kesilir.
b-) İşverenin konaklama sağlamadığı durumlarda, kalacak yeri Sponsor şirket organize etmek için öğrenciye yardımcı olacaktır.

Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Work and Travel programına katılabilir miyim?
Work and Travel programı kapsamında 2007 yılında getirilen bir uygulamayla son sınıf öğrencileri de artık Work and Travel programına katılabilmektedir. Ancak son sınıf öğrencilerinin vizelerini alabilmeleri için ya program sonrasında Türkiye’de bir firmada çalışacaklarına dair ilgili firmadan resmi bir yazı (kapalı mühürlü zarfta) ya da okulu uzatıyorlarsa mezun olamadıklarına dair okuldan resmi bir yazı almalıdırlar (transkripte veya öğrenci belgesine düşülecek İngilizce bir not yeterlidir)


Programa geçen sene de katıldım, tekrar vize görüşmesi yapacak mıyım?

2013 yılında ABD büyükelçiliği bu konudaki uygulamayı da değiştirmiştir ve her öğrenci ile yüz yüze mülakat yapmaktadırlar.


Çalıştığım yerden memnun değilsem işimi değiştirebilir miyim?
Çalışacağınız işverenle ilgili tüm detaylar, hem siz iş seçimlerinizi yaparken hem de Job Offer’ larınızda net bir şekilde belirtilmiş olacaktır. Saatlik ücret, haftada ne kadar çalışabileceğiniz, işverenin konumu, yakındaki şehirler, işin içeriği ve konaklamanızın nasıl olacağına dair tüm bilgiler eksiksiz size ulaştırılmış olacak. Genel itibariyle, işveren verdiği sözleri tutmuyor ise Sponsor firmamız işverenle görüşüp şartların iyileştirilmesi için çaba gösterir. Ancak keyfi sebeplerden ötürü her hangi bir iş değişikliğine müsaade edilmemektedir ve bu durumun gerçekleşmesi halinde vize iptaline kadar gidebilir.


Hastalandığımda muayene için nereye gitmeliyim?

Eğer durumunuz acil değilse, uzman bir doktora veya yerel bir kliniğe gidebilirsiniz. Unutmayın ki hastanelerin acil bölümü hem çok pahalıdır, hem de sağlık sigortanızın olmasını zorunlu tutacaklardır. Pratisyenler ve klinikler, hastanelerin acil servislerine oranla daha ucuzdur ve acil olmayan durumlarda tercih edilmelidirler.


İşverenin beklentileri nelerdir?

Sıkı çalışma: işvereniniz sizden sıkı çalışmanızı ve verilen görevlerin yerine getirilmesini ister.
Dakiklik: Her zaman iş yerine 10 dakika erken gidiniz.

Saygılı Olmak: Her zaman çalışma arkadaşlarınıza ve yöneticilerinize saygılı olun. Söylediklerini dikkatle dinleyin.
Düzgün Görünüm: iş kıyafetleriniz temiz ve bakımlı olmalıdır. Çünkü işvereniniz sizden hijyenik olmanızı ve iyi görünmenizi beklemektedir.

İletişim: Anlamadığınız zaman mutlaka sorun. Eğer işte bir probleminiz varsa bunu işvereninizle konuşun. Eğer bunu yapmaktan rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız Sponsor şirketle temasa geçin.

İngilizce Konuşmak: Çalışırken her zaman İngilizce konuşun. Unutmayın; işvereniniz sizin İngilizce pratik yapmanızdan sorumlu değildir. Pratik yapma fırsatı sizin elinizdedir.

Gülümseme: Arkadaş canlısı olun ve etrafınızdaki insanları tanımak için çaba sarf edin. Yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.

Pozitif Olmak: Amerikan Kültürüne ve sizinle birlikte çalışanlara saygı duyun ve her zaman olaylara ve insanlara öncelikle pozitif yaklaşın.


Sağlık sigortası neleri kapsar ve nasıl kullanılır?

Amerika Birleşik Devletleri'nde kaldığınız süreyi kapsayan sağlık ve kaza sigortanızın olması yasal olarak zorunludur.
Tüm öğrenciler DS 2019'da belirtilen tarihler içinde sigorta kapsamındadır.

Unutmayın! SAĞLIK SİGORTANIZ SİZİ ARAÇ KULLANIRKEN KORUMAZ. Eğer araç kiralamak veya satın almak istiyorsanız kendi araç sigortanızı yaptırmalısınız.


Amerika'da banka hesabını nasıl açabilirim?

Amerika'da banka hesabı açtırmak çok kolay bir işlemdir. Bunun için yanınızda pasaportunuz, sosyal güvenlik numaranız ve sizi tanımaya yardımcı olacak bir başka resimli kimliğin bulunması yeterli olacaktır. Bazı bankalar sizden hesap açmak ve bankamatik kartı göndermek için küçük bir ücret de talep edebilirler. Bankaların talep ettikleri bu ücretleri göz önüne alarak tercih yapabilirsiniz.

Kredi Kartlarını nasıl kullanabilirim?
Amerika'ya gitmeden önce mutlaka bir kredi kartı almanızı tavsiye etmekteyiz. Acil durumda para çekebilir, telefon veya internet yoluyla (Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu) sipariş verebilir, telefon kartınıza kontör yükleyebilirsiniz. Visa, Master Card ve American Express Amerika'daki en yaygın olan kredi kartlarıdır. Tüm bankaların kredi kartları Amerika'da geçerlidir.


Maaş Çeklerini Nasıl paraya çevirebilirim?

Eğer çek hesabına sahipseniz bankanızdan ya da çekin üzerinde yazılı bankadan kolaylıkla ödeme çeklerini alabilir, nakite çevirebilirsiniz. Ayrıca bazı mağazalar veya döviz büroları paranızı küçük bir ücretle nakde çevirebilir. Yapacağınız herhangi bir işlemde kimlik belgelerini göstermek yeterli olacaktır.


ABD'de alışverişlerde vergi ödeyecek miyim?

Amerika Birleşik Devletleri'nde ücret etiketine bakarsanız genellikle satış vergisinden önceki fiyattır. Genellikle de % 5 - 8 arasındadır. Örneğin $ 100 yazılı bir şeyin gerçek fiyatı $108
Ücretsiz Numaralar
Amerika'da "800" , "866" . "888" ile başlayan numaralar her telefondan ücretsiz olarak aranabilir.

DS 2019 Belgesi nedir?
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın onay verdiği Sponsor kuruluşların hazırladığı “Resmi Çalışma İzin Belgesi’dir. Bu belge olmadan vize başvurusu yapamazsınız.

Türkiye’de geçerli olan ehliyetimle Amerika’da araç kullanabilecek miyim?
Türkiye’den aldığınız ehliyetlerinizi Amerika’da kaldığınız süre boyunca kullanabilirsiniz. Amerika’da araç kullanmayı tercih etmeniz durumunda, trafik kural ve uygulamalarını mutlaka önceden araştırmanız ve bunlara harfiyen uymanız gerekmektedir. Amerika’da trafik cezaları çok ağırdır.

Programa katılmamıza rağmen iş bulunamaması söz konusu mudur?
Hayır. Programa katılan her öğrenci mutlaka bir işe yerleştirilir. Öğrencinin işi olmadan programa katılması mümkün değildir. Kayıt zamanı, İngilizce seviyesi, yaş, tecrübe, tercihler, işe başlayabilme tarihi ve bazen de şans gibi faktörler öğrenciye sunulacak olan işin hem bulunma zamanını hem de niteliğini etkileyebilir. Katılımcı standart bir Work and Travel işine yerleşmeyi kabul ederek programa başvurmalıdır. Bu durumda, program kurallarında yapılan umulmadık değişiklikler gibi geçen senelerde görülen olağan üstü durumlar harici katılımcının bir işe yerleştirilememesi pek olası


Kazancım bana yeter mi?

Kesinlikle evet. Bu programla alacağınız ücret Amerika’da ki tüm yaşam giderlerinizi karşıladığı gibi para biriktirmenizi bile sağlamaktadır. Travel bölümünde gençler birikimleri ile gezmekte ve hatta birçoğu bunun sonunda bile Türkiye’ye birikimle dönebilmekteler. Bazı seçeneklerimizde sıra dışı birikimler yapılabilmektedir.

Ne tür işlerde çalışabilirim?
WAT programının çalışma özelliği vasıfsız işçi statüsündedir. Özel bir özgeçmişiniz olması gerekmez. Genellikle turizm ve otel sektörü, fast food, eğlence parkları, perakende satış mağazaları, kafeterya ve restoranlarda, tatil amaçlı çiftliklerde, doğal parklarda bulunan turistik yerleşkelerde; garson, komi, fast food servis ve bakım elemanı, müşteri hizmetleri görevlisi, kasiyer, resepsiyonist, otellerde oda bakımı, bellboy, mutfak işleri, eğlence parklarında operatörlük, tezgâhtarlık, bilet kesimi, otopark görevlisi, gözetmen, satış elemanı gibi çok değişik iş kollarında olabilir.

J-1 vizesi nedir?
J-1 Vizesi bir kültürel değişim vizesidir. ABD Hükümetince onaylanmış Work and Travel Programına katılanlar, bu vize ile ABD'de hem çalışıp hem de dolaşma hakkına sahip olurlar.
Hazırlık sınıfı öğrencileri programa katılabiliyor mu?
Evet. Ancak vize görüşmesinde kendilerini İngilizce olarak ifade edebilmek, hazırlık öğrencileri için çok önemidir.


Work and Travel'a katılmak bana ne kazandırır?

Amerika'da Amerikan iş dünyasını, kültürünü tanırken, dünyanın her yerinden WAT için gelmiş üniversite öğrencileriyle tanışacak ve bunun yanında yolculuk ve yaşam masraflarınızı çıkartıp kendinize olan öz güveninizin arttıracaksınız. Bu kişisel gelişimi sağlarken Amerika'yı ve Amerikalıları tanıyıp onlara da kendinizi ve kendi kültürünüzü tanıtma fırsatı bulacaksınız.

Bu program size sağladığı eşsiz kariyer ve kişisel gelişim olanağı yanında uzun yıllar sürebilecek güzel arkadaşlıklar kurmanıza olanak sunacaktır. Mezuniyetinizden sonra iş başvurularınızda önemli bir deneyim olarak bu tecrübenizi CV’nizde gösterebileceksiniz.

Lütfen Unutmayınız!

  • Work and Travel programı İngilizce öğrenebileceğiniz,

  • Sadece para kazanabileceğiniz,

  • Yalnızca tatil yapıp eğlenebileceğiniz,

  • Lüks otellerde konaklayacağınız bir program değildir.