Bİlgİ İstek Formu


 

New Jersey

Atlantic City

Atlantic City, ABD'de Atlas Okyanusu kıyısında New Jersey eyaletinin güneydoğu kesimindeki Atlantic iline (county) bağlı sayfiye kenti Atlantic City'nin yazlık bir sayfiye yeri olarak gelişme potansiyelini ilk fark eden, 1820'de hekimlik yapmak üzere buraya yerleşen Jonathan Pitney oldu. Daha sonra onun öncülük ettiği bir grup, Camden ve Atlantik Demiryolu Şirketi'ni, doğu hattını buraya kadar uzatmaya ikna etti. Hattın başarıya ulaşması, 1877'de ikinci bir hattın yapımına yol açtı.

Atlantic City, Gulf Stream'in yumuşattığı ılıman kış iklimi sayesinde gözde bir sayfiye haline geldi. İlk ahşap rıhtım yolu 1870'te yapıldı. Sonraki yıllarda getirilen bazı yenilikler (konukların oturtularak gezdirildiği tekerlekli iskemleler, Almanya'dan örnek alınan renkli kartpostallar) sayfiyenin ününü artırdı. Rıhtım yolundan okyanusa doğru uzanan eğlence iskeleleri, satıcıları, gösterileri ve sergileriyle kente bir karnaval havası verdi. Ek bölümü 1972'de tamamlanan, 41 bin dinleyici kapasiteli Kongre Binası'nın yapımıyla (1929) Atlantic City ünlü bir kongre merkezi oldu. Her yıl eylül ayında yapılan Amerika Güzellik Yarışması'nın ilki de 1921'de burada düzenlendi. 1928'de ara verilen yarışmalara 1935'te yeniden başlandı.

Atlantic City'deki turistik ticaret, II. Dünya Savaşı sonrasında önemli ölçüde azaldı.Kentin durgun ekonomisini canlandırmak umuduyla , 1976'da eyalet çapında bir referandum düzenlenerek kumar yasallaştırıldı. ABD'nin Nevada dışındaki ilk yasal kumarhanesi 26 Mayıs 1978'de rıhtım yolunda açıldı ve böylece kentin ekonomik etkinliklerine bir yenisi eklenmiş oldu. Kumarhanelerin gelişmesi, iş ve gelir olanaklarını büyük ölçüde artırdı, ama kentin rıhtım yolu dışındaki büyük bölümü gene yoksul kaldı. Bu durumun yol açtığı siyasi gerginlikler sonucu, belediye başkanı, Mart 1984'te dönem ortasında, kent sakinlerince görevinden alındı.

Uzun, kumluk Absecon Adasında yer alır. 13 km uzunluğundaki bu ada, dar bir boğaz ve denizin yükseldiği zamanlarda yer yer sular altında kalan birkaç kilometre genişliğindeki çayırlarla anakaradan ayrılır. Asıl Atlantic City, kıyı kesimlerindeki Ventnor, Margate ve Longport semtleri ile iç kesimlerindeki Absecon, Pleasantville, Northfield, Linwood ve Somers Point semtlerini kapsamaktadır. Atlantic City nemli yarı-tropikal bir iklime sahiptir. Gulf Stream'in yumuşatıcı etkisiyle New Jersey'nin kuzey ve iç kesimlerinde görülen sert kış koşulları yaşanmaz.

Ekonomi Turizm ve kumarhanelerin yanı sıra Atlantic City, bir tarım ve deniz ürünleri, ticaret ve yükleme merkezidir; dokuma, şekerleme, cam ve porselen üretimi gibi bazı hafif sanayi dalları da vardır.Bölgeledeki başlıca işler;

  • Lifeguard

  • Fotoğraçılık

  • Kafe ve Resraurant

  • Eğlence ve Su Parkları

  • Otel İşleri

  • Mağaza ve Süpermarket