Bİlgİ İstek Formu


 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Öncelikle şunu belirtmek isteriz;
GREEN CARD ÇEKİLİŞİ İÇİN PASAPORT, SAĞLIK RAPORU, TC KİMLİK, SAĞLIK RAPORU, SİGORTA VS HİÇBİR EVRAK GEREKMEMEKTEDİR. SİZDEN BU TİP ŞEYLER SAĞLIK RAPORU, DOSYA MASRAFI VS. ADI ALTINDA ÜCRET İSTEYENLERE LÜTFEN İTİMAT ETMEYİNİZ VE BU TARZ YERLERE SAKIN HİÇBİR KREDİ KARTI BİLGİSİ, PARA VERMEYİNİZ. !

1- GREEN CARD ÇEKİLİŞİNE KATILMA SINIRI VAR MIDIR?
Hayır, Green Card çekilişine istediğiniz kadar katılabilirsiniz. Ancak aynı sene içerisinde en fazla 1 kez başvurabilirsiniz.

2- GREEN CARD’IN SÜRESİ NE KADAR?
Green Card ömür boyu geçerlidir.

3- GREEN CARD İLE SAHİP OLACAĞIM HAKLAR NELERDİR?
Ömür boyu çalışma, oturma, iş yeri açma, işçi çalıştırma, konut edinme, sağlık sigortası edinme, eğitim görme haklarına sahip olursunuz.

4- GREEN CARD İLE SAHİP OLAMAYACAĞIM HAKLAR NELERDİR?
Seçme ve Seçilme hakkına sahip olmazsınız.Ancak vatandaş olduktan sonra bu hakları elde edersiniz.

5-ÇEKİLİŞE KATILMAK İÇİN İNGİLİZCE BİLMEK ZORUNDA MIYIM?
Hayır. Çekilişe katılmak için İngilizce bilmek zorunda değilsiniz.

6-GREEN CARD KAZANMA ŞANSIMI NASIL ARTIRABİLİRİM?
Tüm katılımcılar çekilişe katılırkan aynı oranda şansa sahiptirler. Ancak evliyseniz eşinizin yerine de başvurarak şansınızı 2 katına çıkarabilirsiniz. Çünkü ikinizden biri çekilişi kazandığı taktirde diğer kişi de otomatik olarak green card sahibi olmuş oluyor.

7-ÇEKİLİŞİ KAZANIP KAZANMADIĞIMI NASIL ANLAYACAĞIM?
Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var: Green Card çekilişini kazananlara kesinlikle KONSOLOSLUK , ABD HÜKÜMETİ veya özel firmalardan herhangi bir email, posta , telefon vs gelmemektedir. Başvuru döneminde firmamız sizin adınıza başvurunuzu yaptıktan sonra, size bir konfirmasyon sayfası çıktısı verir. Siz de bu numara ile Amerikan Hükümeti Resmi Green Card Başvuru sitesinden kazanıp kazanmadığınızı sorgulatabilirsiniz. Bunun dışında başka hiçbir şekilde bilgilendirme yapılmamaktadır. Sizi ‘green card kazandınız’ diye arayan kişilere de itibar etmemenizi önemle rica ediyoruz.

8-GREEN CARD KAZANDIKTAN SONRA ABD’YE TAŞINMA ZORUNLULUĞUM VAR MI?
Hayır. Ancak çekilişi kazandıktan sonra en geç 6 ay içerisinde ABD’ye giriş yapmak zorundasınız. Aksi taktirde Green Card’ınız iptal olur.

9- GREEN CARD NE SIKLIKLA KAÇ KİŞİYE VERİLİYOR? KAZANMA ŞANSIM NEDİR?
Green Card her yıl ortalama 55 bin kişiye verilmektedir. Türkiye’den ise yaklaşık 4000-5000 kişi Green Card kazanmaktadır. Green Card kazanma şansız bu rakamlar göz önüne alındığında azımsanamayacak orandadır.

10- GREEN CARD ÇEKİLİŞİNİ KAZANAMADIĞIM TAKTİRDE AMERİKA’YA VİZE ALMAM ZORLAŞIR MI? Hayır, Green Card çekilişinin diğer vize başvurularınız üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

11- BEN ÇEKİLİŞİ KAZANDIKTAN SONRA ÇOCUĞUM OLURSA YA DA EVLENİRSEM ONLAR DA GREEN CARD SAHİBİ OLUR MU?

Green Card kazandıktan sonra en fazla 6 ay içinde evlenirseniz veya çocuğunuz olursa onlar da Green Card sahibi olurlar. Evlenmeden çocuğunuz olsa da çocuğunuz da yine Green Card sahibi olur. Ancak, Green Card’ınızı garantiledikten sonra evlenir veya çocuğunuz olursa, bu durumda Amerika’da yaşama hakkı elde edebilmeleri için 3yıl beklemeleri gerekecektir.

12- EŞİM GREEN CARD ÇEKİLİŞİNE KATILAMAYAN ÜLKERDEN BİRİSİNDE DOĞDU. ANCAK BEN KATILABİLEN BİR ÜLKEDE DOĞDUM. BEN ÇEKİLİŞİ KAZANIRSAM EŞİM DE GREEN CARD ALABİLİR Mİ?
Evet.

13- GREEN CARD ÇEKİLİŞİNE KATILAMAYAN ÜLKELERDEN BİRİSİNDE DOĞDUM. ANCAK EŞİMİN DOĞDUĞU ÜLKE KATILABİLEN ÜLKELER LİSTESİNDE. NE YAPMALIYIM?
Böyle bir durumda eşinizin doğduğu ülkeye göre değerlendirilmeyi talep etmelisiniz.

14-İŞSİZ OLMAM, MADDİ DURUMUM, MESLEĞİM, ÖĞRENCİ OLMAM, YENİ MEZUN OLMAM, YAŞIM, CİNSİYETİM, DİNİ İNANCIM VS. ÇEKİLİŞİ KAZANMAMA ETKİ EDER Mİ?
Hayır. Çekiliş tamamen bilgisayar üzerinden rastgele yapılmaktadır.

15- GREEN CARD’I ALDIKTAN SONRA KARTIM İPTAL OLABİLİR Mİ?
Kartınızı aldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde ABD’ye gitmezseniz ya da her 6 ayda bir en az 1 kez giriş çıkış yapmazsanız kartınız iptal edilebilir. O yüzden buna dikkat etmenizi öneririz.

16- GREEN CARD BAŞVURUSU İÇİN AMERİKAN HÜKÜMETİ BENDEN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİYOR MU ?
Hayır. Başvuru tamamen ÜCRETSİZDİR. İsterseniz başvurunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. AncakBizim sizden talep ettiğimiz ücret sadece form doldurma-danışmanlık ücreti olup Green Card kazanacağınız anlamına gelmemektedir.

17- GREEN CARD ALMAMI GARANTİ EDECEK BİR ŞAHIS-KURUM VAR MIDIR?
Hayır. Hiçbir kurum veya şahıs size Green Card almayı garanti edemez. Size bu tip bir garanti veren kişilerden-kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

18- AMERİKAN VATANDAŞI OLDUKTAN SONRA TÜRKİYE VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMAK ZORUNDA KALIR MIYIM?
Hayır. Çifte vatandaş olarak hayatınıza devam edersiniz.

19- KAZANANLAR NEYE GÖRE SEÇİLİYOR ?
Green Card çekilişi tamamen rastgele yapılan bir kuradan ibarettir.Herkesin şansı eşittir. Hiçbir şahsın ya da kurumun çekilişe etkisi yoktur.

20- ADRESİME İHBARNAME ADI ALTINA BİR GREEN CARD FİRMASINDAN POSTA GELDİ VE BENDEN ÜCRET TALEP EDİYORLAR. NE YAPMALIYIM?
Eğer adresinize böyle bir posta gelirse veya sizi arayarak şu ücreti bize yollamazsanız sizi icraya vereceğiz gibi şeyler söyleyerek sizden para talep ederlerse KESİNLİKLE bunlara inanmayınız. Bu kişiler dolandırıcıdırlar.

22-AMERİKAN HÜKÜMETİ GREEN CARD ALDIKTAN SONRA BANA İŞ VE KONAKLAMA AYARLIYOR MU?
Hayır. İşinizi ve konaklamanızı kendiniz ayarlamak zorundasınız. İş bulma ve emlak acentaları ile görüşüp yardım alabilirsiniz.

23-GREEN CARD BAŞVURUM İÇİN NEDEN ATLANTIC’TEN DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMALIYIM? ATLANTIC,
bir Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı firmasıdır. 100’ün üzerinde üyesiyle Türkiye’nin en büyük yurtdışı eğitim derneği olan ve bu alanda akreditesini almış YEDAD’ın(Yurtdışı Eğitim Danışmanları ve Acenteleri Derneği) kurucu üyesidir. ATLANTIC aynı zamanda Amerika, Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda’daki birçok okulun resmi acentasıdır ve her yıl yüzlerce öğrenciyi eğitim-kariyer programlarıyla yurtdışına göndermektedir. ATLANTIC ile Green Card başvurusu yaptığınız zaman formunuz mutlaka doldurulacak ve çekilişe başvurunuz sağlıklı bir şekilde yapılacaktır.

Green Card başvurunuz için hiçbir yerden danışmanlık almak zorunda olmadığınızın altını çizeriz. Bununla birlikte takdir edersiniz ki internette yüzlerce resmi kaynaklı görünüp amacı sadece insanları dolandırmak ve boş vaatler vererek kandırmak olan siteler bulunmaktadır. Binlerce insan bu sitelere başvuru yapıp yüksek meblağlar ödeyerek başvurularının yapıldığını ve kazanma şanslarını artırdıklarını düşünmektedirler. ATLANTIC, bu tip mağduriyetlerin önüne geçip başvurunuzu tam ve doğru bir şekilde yapmaktadır. Green Card Resmi sitesindeki Başvuru formlarının İngilizce ve Online olması, form doldurma işleminin belli bir zamanda bitirilmesi zorunluluğu , fotoğrafınızın uygun standartlarda ve doğru bir biçimde sisteme yüklenmek zorunda olması, en küçük bir harf hatasının bile başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabileceği gibi sebeplerden ötürü bizden danışmanlık almanızı tavsiye ediyorız.

Green Card başvurunuz için ATLANTIC’ten destek aldığınız zaman şu hizmetleri size sağlamaktayız;

- Başvurunuz doğru bir şekilde ABD Hükümeti’nin Resmi Green Card Sitesi’nden yapılır

- Bilgileriniz İngilizce dilinde olan sisteme doğru biçimde yüklenir

- Fotoğrafınız sisteme uygun formatta yüklenir

- Sistem zaman aşımı uyarısı vermeden başvurunuzun bitirilir

- Başvurunuz tamamlandıktan sonra başvurunun başarıyla yapıldığına dair sistemde çıkan Konfirmasyon Sayfası ve başvuru sonucunuzu nasıl öğreniceğinize dair yönergeler tarafınıza e-posta ile gönderilir.

- Başvurunuz yapıldıktan sonra mutlaka resmi faturanız kesilip size ulaştırılır.