Bİlgİ İstek Formu


 

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE

Amerika Birleşik Devletleri, eğitime çok büyük yatırımlar yapan ve bu sayede sunduğu fırsatlar ile dünyanın dört bir yanından öğrenci çeken bir ülkedir. Özellikle merkezi bir sınav sisteminin olmaması, öğrencilere istedikleri alanlarda eğitim alma fırsatı vermektedir. Bu ülkeye üniversite veya master eğitimine gelen öğrencilerin amacı, iyi bir kariyere ve yüksek tecrübelere sahip olarak devlet kurumlarında veya büyük şirketlerde önemli mevkilere gelmektir. Globalleşen dünyada rekabetin hızla artmasıyla birlikte ülkeler de eğitim çıtalarını yükseltmekte ve bu hıza ayak uydurabilecek gençler  yetiştirmeyi hedeflemektedirler. Bu büyük yarışta geride kalmamak ve rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız Amerika’da lisans eğitimi almak ya da master yapmak size önemli avantajlar sağlayacaktır. ATLANTIC olarak, Yurtdışı üniversite tercihlerinizde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNE KAYIT OLMA YOLLARI

Amerikan üniversitelerine kayıt olabilmek için en az lise mezunu olmanız ve İngilizce dil yeterliliğinizi TOEFL sınav sonucu ile belgelemeniz gerekmektedir. Bazı üniversiteler ise TOEFL şartı aramamakla birlikte kendi bünyelerinde yaptıkları İngilizce sınavlarından geçmenizi şart koşabilmektedirler. Eğer İngilizceniz yoksa ilk olarak üniversitelerle anlaşmalı dil okullarına kayıt olabilir ve kurs sonunda TOEFL sınavını geçerek üniversitelere başvuru hakkı kazanabilirsiniz Bu başvuru yollarını biraz daha açalım;

1) Dil Okulları Aracılığıyla Üniversiteye Kayıt : Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyip de İngilizcesi yeterli olmayan adaylar için izlenecek yol, öncelikle bir dil okuluna kayıt olmaktır. Dil okulunda aldığınız eğitimden sonra TOEFL sınavına girip iyi bir puan aldığınız taktirde rahatça üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. TOEFL şartı aramayan üniversiteler kendi bünyelerindeki dil okullarında verdikleri eğitim sonrası yaptıkları sınavdan geçmeniz halinde kabul onayı vermektedirler. EC, LSI, EMBASSY , KAPLAN gibi Amerika’nın önde gelen dil okullarının da üniversite yerleştirme (Pathaway) sistemleri mevcuttur. Bu okullara kayıt olan öğrenciler aldıkları dil eğitimi sonrasında yine bu okulların anlaşmalı oldukları üniversitelere yerleştirilirler. Dil okullarında alacağınız 6 aylık bir eğitimin maliyeti ortalama 6000-8000$ civarındadır.

2) Community College’lara Kayıt: Community College’lar 2 yıllık üniversitelerdir. Bu üniversitelere yerleşmek 4 yıllık üniversitelere yerleşmekten daha kolaydır ve eğitim ücretleri 2 kat daha ucuzdur. Community College’ların da dil eğitimi alabileceğiniz hazırlık sınıfları mevcuttur. Hazırlık sınıflarının yıllık 3000-6000$ arası maliyetleri olmaktadır. Community College’dan iyi bir not ortalamasıyla mezun olduğunuz taktirde 4 yıllık üniversitelere geçiş yapma hakkınızın olacağını unutmayın.

3) 4 yıllık Üniversitelere Kayıt:  Lise mezunu ve ileri seviyede İngilizceye sahip olan adaylar TOEFL sınavına girip alacakları iyi bir sonuçla 4 yıllık üniversitelere yerleşebilirler. Yine bazı 4 yıllık üniversiteler TOEFL şartı koşmayıp kendi düzenledikleri dil sınavından geçmeniz halinde kabul vermektedirler. Bu üniversitelerin hazırlık sınıflarının ücretleri de ortalama 3000-10000$ arasındadır. Üniversitelerin yıllık ücretleri de 8000-50000$ arasındadır.

Amerikan üniversitelerinde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Ancak, daha sonra sıkıntı çekmemeniz açısından rahatça bitirebileceğiniz bir bölüme kayıt olmanız isabetli bir seçim olacaktır.