Bİlgİ İstek Formu


 
ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE
Almanya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir.  Mercedes, Opel, Audi, Wolkswagen, Bmw, Bosch, Siemens gibi ünlü sanayi devleri hep alman markalarıdır. Avrupa Birliği’nin lokomotifi olan bu ükenin yüksek düzeyde eğitim veren ve tüm dünyada tanınan üniversitelerinde okumak hiç de zor değildir. Ülkemizdeki özel üniversiteler ve Kıbrıs üniversiteleriyle karşılaştırdığınız zaman Almanya’da üniversite okumanın çok daha ekonomik ve cazip olduğunu göreceksiniz.  

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALMANIN AVANTAJLARI

Almanya’da Üniversite Eğitimi ÜCRETSİZ!
Almanya’da eğitim devlet tarafından desteklenmektedir ve devlet üniversitelerinin çoğu ücretsizdir. Bazı üniversitelere ise yıllık ortalama 100-500 Euro gibi çok cüzi bir miktarda bir harç ödeyerek kayıt olabilirsiniz.

Prestijli Eğitim Alın

Dünyanın teknoloji ve ekonomi alanında en ileri ülkelerinden olan Almanya’da 1. kalite eğitim alacak ve mezuniyet sonrası tam donanımlı hale gelerek her firmanın ihtiyaç duyduğu biri olacaksınız.

Almancanız Mükemmel Olsun

Almanya’da eğitim alırken sürekli Almanca konuşacak ve üniversite eğitiminiz sonunda bu dili akıcı bir şekilde konuşabildiğinizi göreceksiniz. Bunun yanı sıra İngilizce dersleri de alarak 2 yabancı dil birden öğrenmiş olacaksınız.

Almanya’da Eğitim Kısa Sürelidir

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans ise 2 yıldır. Eğer Almancanız yoksa 1 yıl da hazırlık almanız gerekmektedir. Lisans eğitiminiz bittiğinde direkt olarak yüksek lisansa başlayabilirsiniz.

Mezuniyet Sonrası Çalışma ve Oturum İzni

Alman hükümeti, üniversitelerinden mezun olan yabancı öğrencilere mezuniyet sonrası çalışma izni vermektedir, ancak bu hakkı elde edebilmek için okulunuzdan mezun olduktan sonra 1 yıl içerisinde bir işe başlamalısınız.

Alman Vatandaşlığına Başvurma Hakkı

Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra bir işe girip 1 yıl düzenli olarak çalıştıktan sonra işvereniniz size sponsor olur ve 5 yıl daha çalışırsanız Alman vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

Tüm Alman Üniversitelerinin YÖK Denkliği Vardır

Alman üniversitelerinin tamamı YÖK tarafından tanınmakta ve denk kabul edilmektedir. Almanya’daki  bir üniversiteyi bitirdikten sonra diplomanızla birlikte Türkiye’de kamu kurumlarında çalışabilir, askerliğinizi yedek subay ya da kısa dönem erbaş olarak yapabilirsiniz.

Başvuru Dönemi Diye Bir Kısıtlama Yoktur

Alman üniversitelerine yılın her döneminde başvurabilirsiniz.

Sınavsız  Yüksek Lisans ve Doktora Hakkı

Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak veya doktora yapmak için ALES, GMAT, GRE gibi sınavlara tabi tutulmazsınız. Lisans eğitiminizi başarıyla tamamlamış olmanız yeterlidir.

En Geniş
Üniversite Ağı
Almanya, AB ülkeleri içerisinde en fazla üniversiteye ve bölüme sahip ülkedir.

Yaşam Masrafları Makuldür

Almanya’da eğitim alırken yapacağınız yaşam harcamaları Türkiye’dekinden fazla değildir. Aylık ortalama 500-600 Euro gibi bir rakam rahatça geçinmeniz için yeterlidir.

Türkiye’ye Yakın Olursunuz

Almanya bulunduğu konum itabariyle Türkiye’ye sadece 3 saat uzaklıktadır.

Almanya’da Eğitim Alırken Diğer Avrupa Ülkelerini Gezebilirsiniz

Alacağınız Schengen vizesi sayesinde istediğiniz Avrupa ülkesine rahatlıkla giriş çıkış yapabileceksiniz.

Almanya Türklerin Yoğun Bulunduğu Bir Ülkedir

Almanya’da yaklaşık 3.5 milyon civarında Türk bulunmaktadır. Almanya’da yaşayan Türkler ülkemizin kültürünü bu ülkede yaşatmakta ve buraya gelen yeni vatandaşlarımızın yabancılık çekmesini engelleyerek Almanya’ya kolay adapte olmalarını sağlamaktadır.

ALMAN ÜNİVERSİTELERİNE BAŞVURU ve KABUL ŞARTLARI

Başvuru Şartları
Alman üniversitelerine başvuru yapabilmeniz için Türkiye’de ÖSYM sınavına girmiş ve 4 yıllık bir bölüme yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir. 2 yıllık bir üniversiteye yerleşen adaylar ise Türkiye’de okullarından mezun olduktan sonra Almanya’daki üniversitelere geçiş yapabilirler. Açık öğretim fakültelerinde okuyan adaylar da buradaki 4 yıllık açık öğretimin 2 yılını bitirdikten sonra Almanya’da üniversite eğitimine devam edebilirler..
ÖSYM yerleştirme belgenizin 2 yıl geçerliliği vardır. ÖSYM yerleştirme belgeniz olmadan vize alamazsınız. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite vakıf, özel üniversite veya Kıbrıs üniversitelerinden biri olabilir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölümün aynısını veya benzerini Almanya’da okuyabilirsiniz. Türkiye’de üniversite eğitiminin bir bölümünü tamamlamış kişiler ortak derslerini saydırarak Alman üniversitelerine geçiş yapabilirler.
NOT: Almanya’da lisans eğitimine başlayabilmek için toplamda 12 yıllık ilk ve ortaöğretim eğitimi almanız gerekmektedir. Eğer eski lise sistemine göre mezun olduysanız öncelikle hazırlık eğitimi(Studienkolleg) almanız gerekir.

Almanca Şartı

Almanya’da bir üniversiteye kayıt olmak için Almanca bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Türkiye’de en düşük başlangıç seviyesinde Almanca eğitimi almış olmanız şarttır. Öğrenim hayatınız boyunca aldığınız Almanca eğitimini kanıtlayamazsanız üniversitelerden kabul alamazsınız ve sonuç olarak da konsolosluktan vize almanız imkansız hale gelir. Eğer Almanca eğitimi aldığınızı kanıtlayabilirseniz üniversitelerden şartlı kabul alabilirsiniz.
Almanca yeterlilik seviyeniz, tüm Alman üniversiteleri tarafından kabul gören TestDAF dil yeterlilik sınavından aldığınız puan ile değerlendirilir. Bu sınavda 5 üzerinden en düşük 3 puan almalısınız. TestDAF sınavından Şartlı kabul aldığınız üniversitenin istediği puanı alamazsanız, danışmanlarımız tarafından sizi kabul edebilecek başka bir üniversiteye yerleştirilirsiniz.
Almanca eğitim geçmişi olmayan adayların Dil Eğitimi Vizesi’ne başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Dil okullarına kayıt yaptırıp burada 1 yıl gibi bir süre ile dil eğitimi alabilir ve eğitim sonunda gireceğiniz Almanca sınavını geçerek üniversiteye kabul girebilirsiniz. 1 yıl dil eğitimi sonunda Almanca sınavını geçemezseniz, Türkiye’ye geri dönüp tekrardan öğrenci vizesine başvurmak zorunda kalırsınız.

Üniversite Başvuru evrakları şunlardır;
  1. ÖSYM yerleştirme belgeniz(Almanca tercümeli ve noter onaylı)
  2. Lise transcriptiniz(Almanca tercümeli ve noter onaylı)
  3. Lise Diplomanız(Almanca tercümeli ve noter onaylı)
Yüksek Lisans Başvurusu İçin;
  1. Lisans Diploması(Almanca tercümeli ve noter onaylı)
  2. Transcript(Almanca tercümeli ve noter onaylı)
ALMANYA ÜNİVERSİTELERİNE BAŞVURU TARİHLERİ
Bahar Dönemi: 15 Ocak
Güz Dönemi: 15 Temmuz Almanya Vizesi İçin Teminat
Almanya  öğrenci vizesi almak isteyenlerin muhakkak teminat göstermeleri gerekir. Bu bulge çok önemlidir ve vize almanızda hayati öneme sahiptir. Almanya devleti kendi ülkesine gelen her öğrencinin aylık 750 EURO gibi bir teminat göstermesini şart koşmaktadır. Bu teminat, Almanya’da veya Türkiye’de bulunan herhangi bir sponsordan alınabilir. Teminat belgesi Noter onaylı olmak zorundadır.
Almanya’da Üniversitelere Başvuru Tarihleri
Bazı üniversitelerde bazı bölümler senede 1 dönemlik de kayıt almaktadırlar.

Almanya Vize İşlem ve Çeşitleri

Almanya’ya Bir Öğrenci 3 şekilde vize başvurusunda bulunabilir.

1-Almanya Öğrenci Vizesi

Bu vize türü için Alman konsoloslukları Almanya’daki bir yüksek öğrenim okulundan kabul belgesi almanızı isteyecektir.

2-Almanya Öğrenci Aday Vizesi

Almanya’da dil kursundan sonra Üniversite veya Master programına gitmek istiyorsanız Türkiye’den gitmeden önce bu vizeye başvurmalısınız.

3-Almanya Dil Eğitimi Vizesi

Almanya’da dil eğitimi almak için kullanılan vize türüdür. Bu vize yüksek öğrenim vizesine dönüştürülememektedir. Bu seçenekle giden aday 1 sene içerisinde Test – Daf sınavını geçer ve herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırılırsa öğrenci vizesine başvurabilir. Almanya’da Yüksek Lisans (Master) Eğitimi
Türkiye’de lisans eğitiminizden sonra Almanya’da alacağınız 2 yıllık eğitim burada Yüksek Lisans derecesinde sayılacaktır.
Yüksek Lisansınızı üniversiteden mezun olduğunuz alanda yapmanız gerecektir.
Yüksek Lisans yapabilmeniz içinde yeteri derecede Almanca bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.  Almanca bilgisine sahip olmayan adaylar  ilk olarak dil kursuna kayıt yaptıracaktır.
Federal Almanya’ya Yüksek Lisans yapmak için gelen adayın 18 ay içerisinde Master programına kayıt aşamasına gelmiş olması gerekir.
Türkiye’de üniversite eğitimi üzerinden 1 sene geçen adaylar veya eğitim ve öğrenimlerine 1 yıldan fazla ara veren adayların Almanya’da eğitimlerine devam edebilmeleri için denklik işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

ALMANYA’DA YÜKSEK LİSANS AŞAMALARI

- Türkiye’deki ALES sınavı gibi bir sınava tabi tutulmazsınız, üniversite mezunu olmanız yeterlidir.
- Üniversite Mezuniyet belgesi
- 200-400 saat arası Almanca Eğitim gördüğüne dair belge.(Bu belge yoksa Dil eğitimi için özel bir okula kayıt yaptırılır.)
- Üniversiteye Başvuru
- Üniversitenin Almanca Kursuna girmek için sınav
- 4 Aylık Kurs dönemi  (Bu dönem adayın Almanca öğrenme hızına göre degişebilmektedir.)
- Almanca Yeterlilik Sınavı
- Sınavı Geçerse Eğitime istediği bölümde başlama

Almanya’da Yüksek Lisans için Başvuru Şartları
1.Dil: İngilizce TOEFL ya da IELTS sertifikası.
İstenen puan üniversiteye göre değişmektedir. Almanca ağırlıklı bölümlerde ilgili bölümle kontakt kurulup onay alındıktan sonra DSH (Almanca Dil Hazırlığı) sertifikası ile İngilizce bilmeden de başvuru kabul edilebilmektedir.  2. Herhangi bir lisans bölümünün bitirilmiş olması:
Üniversite diploması ya da uluslararası adıyla Bachelor`s Degree sertifikası. Mezun olunan üniversite önemli bir kabul kriteridir. 3. Not Ortalaması önemlidir.
Ama bu durum genel için geçerli değildir. Her bölümün kendine özgü başvuru koşulları olabilir. Başvuru koşulları iyi incelenmelidir. Çok başvuru alan bölümler not ortalaması barajı da koyabilirler. Her başvurunun kabul alması kesinliği yoktur. Dil sınavlarında genelde TOEFL yazılı (paper base) sınavından 500-550 arası veya TOEFL bilgisayarlı (computer base) sınavından 200-230 arası gibi bir baraj söz konusudur. IELTS sınavı içinse yine genel olarak 6.5 gibi bir baraj var. Almanyada Yüksek Lisans Bölümlerinde eğitim ücreti Aslında Alman üniversiteleri devlet üniversiteleri olduğu için eğitim ücretsizdir. Ancak özellikle MBA ve benzeri programlarda eğitim ücreti istendiğine rastlanmaktadır. Genelde Harç Ücretleri senelik 250 ile 1300 € arasında başvurulan üniversiteye göre değişmektedir. Tarafınıza senelik olarak ödenen ulaşım masraflarını hesapladığınızda Almanya’da Yüksek Lisans yapmak ücretsizdir diyebiliriz. Almanya’da Yüksek Lisans (Master) sonrası normal çalışma ve yerleşme izni Master diplomasi ile Almanya’da meslek icrası mümkündür. Bunun için mezuniyeti takip eden 1 yıl içinde iş bulmanız gerekmektedir.
Öğrenci vizesi mezuniyet ile bittiği için bu 1 yıllık sürede iş bulunamazsa oturum alınamaz. Almanya’da Eğitim ve Genel Masraflar
-Almanya da Üniversiteler Ücretsizdir.
- Dil Okulu fiyatları : 
. Aylık 250 ile 500 € arası.
. Minimum 4 aylık yazılan öğrencinin 4 aylık kurs ücreti: 900 ile 1500 € arasında seçilen okul ve bölgeye göre değişmektedir. 

-Konaklama: 
. Öğrenci Yurtları aylık: 100 ile 200 € arasındadır. 
. Aile yanı Konaklama Aylık: 250-350 €
. Normal Stüdyo evler aylık: 350-450 €
-Aylık Öğrencinin genel gideri (Kira-Yeme, İçme- Yol, ve Kırtasiye) 400 ile 600 € arasında olur.   Eyaletlere Göre Bazı Alman Üniversiteleri  BADEN-WUERTTEMBERG Heidelberg University of Education
Ruprecht-Karls-University of Heidelberg  
University of Hohenheim 
Karl International University Karlsruhe
University of Konstanz
School of Economics and the Environment Nürtingen
University of Ulm
University of Education Weingarten BAYERN
University of Augsburg (HAW)
Hof University
Ingolstadt University (HAW)
University of Kempten
Catholic Foundation Fachhochschule München
Technical University of Munich 
Media Design School of Design and computer science Munich
University of Passau
Weihenstephan-Triesdorf
University of Music Wuerzburg BERLIN bbw-University Berlin
BEST-Sabel-Hochschule Berlin
Beuth University of Technology Berlin  (eski Adı TFH Berlin) 
Charité  -Tıp ve Diş Hekimliği dallarında Free University Berlin and Humboldt-Universität zu Berlin Ortak Kampüs
DEKRA Hochschule Berlin
design academy berlin - School of Communication and Design Berlin
Free University Berlin  - Tp ve Diş Hekimliği Başvuru Charité'ye yapılır
University of Applied Sciences Berlin (HTW)

University of Economics and Law Berlin  (formerly FHW Berlin)
University of the Arts in Berlin popular FH
Humboldt-Universität zu Berlin  - Tp ve Diş Hekimliği Başvurusu Charité'ye yapılır
EBC Hochschule Berlin
International Psychoanalytic University
Media Design School of Design and computer science  (Yer Berlin)
SRH Hochschule Berlin  (eski Adı OTA college)
Technical University of Berlin

BRANDENBURG University of Applied Sciences Brandenburg
Brandenburg University of Technology Cottbus
University for Sustainable Development Eberswalde (HNEE)
Theological Seminary Elstal
European University Viadrina Frankfurt / Oder
Lausitz University
University of Applied Sciences Potsdam
University of Potsdam
Technical University Wildau (FH) BREMEN APOLLO University of the Health Economics
University of Bremen
University of International Business and Logistics - BVL Campus Bremen
University of Bremen
Hochschule Bremerhaven HAMBURG Brand Academy Hamburg
HafenCity University Hamburg
Hamburger Fern-Hochschule
University of Applied Sciences (HAW)
University of Hamburg HESSE Hochschule Darmstadt
Fachhochschule Frankfurt am Main
University of Music and Performing Arts in Frankfurt am Main 
Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main
Hochschule Fulda
University of Geisenheim

Free Theological College casting

THM - Technical University of Central Hesse
Justus-Liebig University of Giessen
Hochschule Fresenius Idstein
University of Kassel
Philipps-University of Marburg 
Lutheran Theological College Oberursel
Hochschule Rhein Main - Rhein Main University of Applied Sciences Wiesbaden Rüsselsheim Geisenheim MECKLENBURG-VORPOMMERN Ernst-Moritz-Arndt University of Greifswald
Neubrandenburg
University of Rostock
University of Applied Sciences Stralsund LOWER SAXONY Ostfalia University of Applied Sciences
University 21, Buxtehude
Hannover  Medical School, Hannover
Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
University of Hildesheim
University of Lüneburg
College Emden / Leer 
Jade University of Applied Sciences Wilhelmshaven / Oldenburg / Elsfleth 
Carl von Ossietzky University of Oldenburg
Hochschule Osnabrück
University of Osnabrück NORTH RHINE-WESTPHALIA Fachhochschule Aachen
International University Bad Honnef-(IUBH)

Fachhochschule Bielefeld
University of Bielefeld
University of Bochum
University of Health Sciences Bochum

Evangelische Fachhochschule Rheinland-Westfalen-Lippe
European University of Applied Sciences (EUFH) Brühl
University of Applied Sciences of the Federal Public Administration Brühl
Cologne Business School
Fachhochschule Dortmund
University of Applied Sciences Dusseldorf
Media Design School of Design and computer science  (Yer Dusseldorf)
University of Duisburg-Essen
Westfälische Hochschule Gelsenkirchen Bocholt Recklinghausen

Fachhochschule Köln
University of Cologne 
Academy of Music and Dance Cologne (Köln HfMT)
Hochschule Niederrhein, Krefeld

Mülheim Ruhr West University
Academy Neuss
University of Applied Sciences South
University of Wuppertal RHEINLAND-PFALZ University of Applied Sciences Kaiserslautern

Fachhochschule Koblenz
University of Koblenz-Landau
European Management School EMS, Mainz
Fachhochschule Mainz
University of Trier SAAR University of Saarland
University of Applied Sciences of the Saarland SAXONY Chemnitz University of Technology
University of Applied Sciences Dresden
Technical University of Dresden

Technical University of Freiberg
Deutsche Telekom University of Leipzig
University of Technology, Economy and Culture in Leipzig
University of Leipzig SAXONY-CONTINUED Martin-Luther-University Halle / Wittenberg
University of Magdeburg-Stendal 
Otto-von-Guericke-University of Magdeburg 
Merseburg University  SCHLESWIG-HOLSTEIN Fachhochschule Flensburg
Fachhochschule Kiel 
Muthesius Academy Kiel
Christian-Albrechts-University of Kiel
Fachhochschule Lübeck
University of Lübeck

THÜRINGEN

Ernst-Abbe-Fachhochschule Jena
Friedrich-Schiller-University Jena 
Fachhochschule Nordhausen
Bauhaus University Weimar